Zasady bezpieczenstwa

Różnego rodzaju kotły, piece i wszelkiego typu instalacje, w których może istnieć jakaś różnica ciśnień wymagają rozwiązania, jakim są zawory bezpieczeństwa. To specyficzne rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo i gwarantujące odpowiednie ciśnienie oraz gwarantujące sprawność całej instalacji.

Zawór bezpieczeństwa – definicja

http://www.comarch-polkas.pl/2018/07/12/pracujesz-klasyce-najwyzszy-czas-pomyslec-o-zmianie/

Zawór bezpieczeństwa jest to taki zawór, który otwiera się samoczynnie w momencie kiedy ciśnienie gazu, głównie pary wodnej jest zbyt wysokie, przekracza określone i wyliczone normy bezpieczeństwa i zagraża całej instalacji eksplozją, na przykład kotła. Stosowane są również w różnorodnych rurociągach i zbiornikach.

zawory-bezpieczenstwa-2_3

źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/zawory-bezpieczenstwa-2_3.jpg

Instalacja

Często, takie zawory bywają dodatkowo zabezpieczone, bywają dodatkowo dociążone czy zamknięte. Takie podwójne zabezpieczenie często prowadziło do tego, że dochodziło jednak do eksplozji, bo zawór nie otwierał się we właściwym momencie. Skoro tak, zaczęto montować w tego typu instalacjach podwójne zawory bezpieczeństwa. Montowanie podwójnych zaworów gwarantowało dodatkowe zabezpieczenie, gwarantowało zabezpieczenie przed eksplozjami, a to jest w zasadzie najważniejsze. Dziś, zawory bezpieczeństwa są bardzo różne i montowane są w różny sposób z różnymi opcjami zabezpieczenia, dlatego też są znacznie skuteczniejsze. Ważne jednakże, żeby były one prawidłowo ustawiane, żeby były odpowiednio montowane i zakładane, ponieważ ich znaczenie jest nie do przecenienia. Jednocześnie, należy również dbać o to, żeby były one prawidłowo zabezpieczane, przed niekontrolowanym uruchomieniem, ponieważ zwolniony zawór bezpieczeństwa traci już swoje zastosowanie, ale nie daje sygnałów, że doszło do jego zwolnienia.