Stosunki miedzynarodowe encyklopedia

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, kiedy toż pozostawało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Drogę na inny kraj świata nie ma już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych drogi współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe i dostępniejsze, oraz co za tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez kłopotu można osiągnąć się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja także nowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo silna wylądować w Azji, w Afryce albo na obcej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Unii Europejskiej i wszelki jej mieszkaniec może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, która potrzebuje osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zatrudnieniu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie charakterystyczne są w obecnym fakcie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.