Sprawozdanie finansowe za rok 2014

Kolei w uchwale o podatku VAT obowiązujące od 1 stycznia 2015 roku sprawiły, że kasy fiskalne były się niezbędnym elementem będącym podstawę do rozliczenia działalności. Natomiast nie każda kobieta zakładająca działalność gospodarczą musi mieć taką kwotę.

Zwolenia z celu posiadania kasy
Kasy nie są potrzebne w sukcesu osób, których roczne zakupy nie przekraczają 20 tysięcy złotych, przy czym obowiązek posiadania kasy dotyczy tylko firm, które wykonują sprzedaż na sytuacja osób finansowych i rolników. Jednocześnie firmy, jakie planują cel prowadzenia rozliczeń z użyciem kasy, muszą ewidencjonować każdą transakcję, do której uzyskało po zakupieniu kasy. Natomiast firmy, jakie w procesie roku przekroczyły ruchy w wysokości 20 tysięcy złotych, powinny zacząć ewidencjonowanie przychodów z użyciem kasy po 2 miesiącach oczekując od dnia, w którym przekroczyli wspomniany limit. Kas finansowych nie muszą także posiadać przedsiębiorstwa, które odbywają usługi edukacyjne, finansowe, ubezpieczeniowe oraz telekomunikacyjne.
Ulga za zakup kasy
Zakup kasy to koszt rzędu kilkuset złotych, jednak przedsiębiorca, który zakupi kasę fiskalną, może stanowić na ruch w wysokości do 90% wartości zakupu, przy czym wartość odliczenia nie może przekroczyć 700 złotych. Aby skorzystać z takiego odliczenia, przedsiębiorca, który zakupił kasę fiskalną, musi wnieść w swoim urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o korzystaniu z kasy zanim zacznie z niej dysponować, z określonym określeniem miejsca użytkowania kasy z faktem zakupu kasy oraz zaświadczeniem o spełnieniu wymogów dotyczących urządzeń rejestrujących zgodnie z ustawą o podatku VAT. Ulgę przyznaną na zakup kasy można jednak stracić, gdy kasa nie jest serwisowana. Razem z ustawą urządzenia rejestrujące sprzedaż należy serwisować przynajmniej raz na 25 miesięcy w specjalnych serwisach.
Posiadanie kasy fiskalnej związane istnieje ponad z obowiązkiem przechowywania kopii wystawionych paragonów (przez 2 lata) oraz raportów dziennych, tygodniowych i miesięcznych (przez 5 lat), z końca roku rozliczeniowego, w jakim były wręczone. Oczywiście posiadacz kasy ma obowiązek wystawiania oryginalnych paragonów klientom.