Siecioholizm czyli uzaleznienie od internetu

Niektórym może się niesłusznie wydawać, że różne formy uzależnienia dotyczą tylko niepohamowanej konsumpcji substancji psychoaktywnych. Jednak dla milionów osób wyniszczającym nałogiem stało się bezustanne korzystanie z sieci internetowej. Uzależnienie od Internetu polega na codziennym, wielogodzinnym przeglądaniu witryn sieci World Wide Web oraz nagminnej aktywności na rozmaitych portalach społecznościowych. Skutkuje to u użytkownika nie tylko odstresowaniem (poprzez oderwanie od problemów życia powszedniego), ale działa też pejoratywnie na jego funkcjonowanie w rzeczywistości realnej. 

Zjawisko wciąż stosunkowe nowe

Często uzależnienie od Internetu powoduje zaburzenia w sferze psychiczno-fizycznej oraz osłabia zdolność komunikacji interpersonalnej i wydolności ekonomicznej jednostki. Pomimo, iż uzależnienie od Internetu jest nadal zjawiskiem stosunkowo nowym w Polsce i wciąż brakuje pieniędzy na sfinansowanie poważnych badań tej dysfunkcji, to wszelkie dane wskazują na gigantyczną skalę tego niebezpiecznego fenomenu. Leczenie patologicznego zaabsorbowania światem wirtualnym przebiega podobnie, jak w przypadku kuracji innych uzależnień. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do problemu nadużywania zasobów sieci internetowej. Następnie zaś trzeba podjąć próby ograniczenia korzystania ze stron WWW.

badania-neuropsychologiczne-1-30tnw723xcvnwpg1o2rzsw

Jak reagują pacjenci?

program kadrowy

Umiar wskazany jest we wszystkich dziedzinach życia. W tym przypadku uzależnienie zaczyna się tam, gdzie kończy się zdrowy rozsądek. Psychologicznym skutkami zachwiania proporcji czasowych dotyczących czasu spędzanego na stronach internetowych są zaburzenia komunikacji pozawerbalnej i werbalnej oraz depresje powodowane brakiem połączenia z Internetem. Nałogowcy systematycznie wycofują się z życia społecznego. Ich jedyną płaszczyzną egzystencji staje się wyimaginowany świat wirtualny. Jego nieskończone zasoby całkowicie pochłaniają czas, zaburzając niekiedy naturalny dobowy cykl snu i czuwania. Jest to dosyć niebezpieczne dla osób uzależnionych, ponieważ skutkuje to także labilnym stężeniem we krwi hormonów, glukozy tudzież innych ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji. Uzależnienie od Internetu dotyka ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Dlatego trzeba kontrolować ilość czasu spędzanego w sieci, aby ze zwyczajnego Internauty niechcący nie stać się siecioholikiem.