Oswietlenie awaryjne i przeszkodowe

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają niezwykle prestiżową rolę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich trwanie. W terminie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do dużych obrotów zatrzymają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zakończenie niemal zupełnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na inne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego spośród nich jest zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez konkretny moment po zaniku zasilania. Dzięki temu goście mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru – łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie dopiero w sektorze ale i w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie codziennej pracy instalacji. W sezonie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na szybkość z akumulatora. Do momentu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw ma że pewne wady, jakimi jest kierowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system teoretyczny do stosowania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i kształty sterujące. Można także użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło działać wiele godzin, ale energię będzie bogata także dać do indywidualnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.