Oswiadczenie o rejestracji kasy fiskalnej

Jeżeli prowadzisz restaurację, bar, kawiarnię albo fast-food z zapiekankami niniejszy rozdział stanowi dla Ciebie. Od 2015 roku wszystka osoba zarządzająca w Polsce punkt gastronomiczny, również tzw. “małej gastronomii” ma obowiązek rejestrowania sprzedaży poprzez kasę fiskalną niezależnie od wielkości swoich obrotów.

W realizacji w klubach gastronomicznych możemy wystąpić dwa podstawowe rodzaje urządzeń: kasę fiskalną, czyli urządzenie działające samodzielnie oraz drukarkę fiskalną, jaką należy podłączyć do komputera z aplikacją sprzedażową, bo nie potrafi ona nawet własnej klawiatury. To drugie rozwiązanie adresowane stanowi w pełnych restauracjach czy sieciach szybkiej obsługi. Małe lokale zwykle nie są programów komputerowych do obsługi klientów przy poszczególnych stolikach.
Kasa fiskalna dla gastronomii powinna posiadać kilka zasadniczych cech, odróżniających ją z zwykłej kasy fiskalnej i pomagających pracę kelnerom lub gospodarzom, takich jak: podwyższona wytrzymałość na zalanie i zabrudzenie, wytrzymały akumulator, szybką wymianę papieru, intuicyjną i dostępną obsługę czy szybki wydruk paragonu, dla mężczyzny który z niecierpliwością czeka przy stole na indywidualne rozliczenie. Dodatkowym plusem istnieje okazja zapisu elektronicznej kopii paragonu, idąca na zapisywanie wydruków np. na kartce pamięci, co poprawia ich chronienie przez wymagane przepisami 5 lat.
Kasa fiskalna dla gastronomii powinna pamiętać odpowiednie wymiary, zezwalające na jej swobodne wykorzystywanie na ladzie czy przy stołach oraz przenoszenie po całym domu, a i świeży i prosty design. Oprogramowanie gastronomiczne pozwoli na głębokie monitorowanie sprzedaży oraz długie rozliczanie kelnerów. Zakup kasy fiskalnej znaczy dla wielu rozpoczynających działalność jeden z większych kosztów, zatem warto wspomnieć, że przy spełnieniu kilku warunków można osiągnąć na ten projekt ulgę, wynoszącą nawet 90% ceny kasy. Warto też dobrze wcześniej rozejrzeć się za kasą dla gastronomii, żeby posiadać okazję jej przetestowania oraz przeszkolenia pracowników z treści jej użytkowania i współpracy z magazynami do obsługi punktów restauracyjnych.