Optyczne mikroskopy laboratoryjne

Mikroskopy laboratoryjne (określane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do tworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez układ optyczny. Mikroskopy składają się zwykle z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu. 

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy?

Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w wielu dziedzinach nauki do badań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych oraz w laboratoriach klinicznych w rozmaitych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Natomiast w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy stosowane są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

mikroskopy laboratoryjne

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/pakowarka_prozniowa_multivac_c200/

źródło: http://www.mikroskopy.pl/uploads/5125daaad60e1.jpg

Powiększanie obrazu

Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne  w układzie optycznym (niekiedy nazywa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), bywają również wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas zajęć z nauk ścisłych. Badany obiekt obserwowany jest bezpośrednio przez okular bądź na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest określona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest związana z długością fali światło, z kolei za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we współczesnych mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.