Komunikacja 29 listopada

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po kilku miesiącach, gdy więc bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazda na różny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych drodze współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się mocniejsze oraz popularniejsze, i co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można dostać się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka i wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot także ważna wylądować w Azji, w Afryce czy na obcej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Grup Europejskiej a wszystek jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka zamierza zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo duże są w niniejszym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To nieocenione w wielkich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na szczęściu transakcji.