Grywalizacja jako metoda szkolenia kadr

Na rynku pracy bezustannie zachodzą zmiany, które dla wielu osób stają się asumptem do większego zaangażowania w świadome planowanie własnej kariery. Szkolenia kadr stanowią skuteczną metodę na poszerzanie wiedzy z danej dziedziny oraz rozwój umiejętności z konkretnego zakresu. Zainwestowanie czasu i pieniędzy w szkolenie jest wydatkiem opłacalnym, ponieważ korzyści płynące z samodoskonalenia siebie przekładają się na sukcesy w pracy. Intencjonalne kształtowanie ścieżki zawodowej i nabywanie nowych kompetencji to natomiast gwarancja rozwoju. A także obietnica satysfakcjonujących ekonomicznie zarobków z wykonywania wymarzonej pracy.

Zastosowanie mechaniki gier komputerowych

Pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby kształcenia, dlatego proponują swoim pracownikom udział w szkoleniach kadr. W ostatnim czasie wyjątkową popularnością cieszą się tzw. portale szkoleniowe, których zadaniem jest wspieranie rozwoju pracowników za pośrednictwem grywalizacji. Jest to metoda szkolenia kadr polegająca na zastosowaniu mechaniki gier komputerowych. Modyfikuje się odruchy behawioralne ludzi w celu zwiększenia motywacji i zaangażowania w dany projekt. Grywalizacja, zwana również gryfikacją lub gamifikacją (ang. gamification), to technika oparta na wzbudzaniu przyjemności z wykonywania obowiązków zawodowych. Jest ona porównywalna z odczuciami towarzyszącymi pokonywaniu wyzwań podczas grania w gry fabularne.

szkolenia kadr

źródło: https://berndson.pl/blog/img/BERNDSON%20szkolenia%20-%20Facet%20z%20sercem.jpg

Gra i rywalizacja

Wzmaganie atmosfery rywalizacji i współpracy w środowisku pracy służy zachęcaniu do traktowania zajęć pozornie rutynowych jako osiągalnych celów gry. Synteza słów gra i rywalizacja nie jest przypadkowa, gdyż zastosowanie mechaniki znanej dotychczas z gier komputerowych do realizacji projektów wykorzystuje elementy przywodzące na myśl fabułę gry. Autor projektu przygotowuje zadania oraz wyzwania dla poszczególnych uczestników lub zespołów, a progres w ich wypełnianiu przedstawiany jest za pośrednictwem paska postępu. Wraz z osiąganymi sukcesami, wzrasta również poziom trudności, zaś rywalizujące ze sobą grupy mogą śledzić na jakim etapie są pozostałe zespoły lub osoby. Stosowane są również rozmaite rankingi, punkty w postaci wirtualnej waluty tudzież systemy nagradzania mające stymulować apetyt na zwycięstwo.