Endometrium definition

https://www.grupa-wolff.eu/2017/07/grupa-wolff-autoryzowanym-dystrybutorem-crouse-hinds-gmbh/ crouse-hindsLiderzy w branży bezpieczeństwa wybuchowego zawężają współpracę - GRUPA WOLFF autoryzowanym dystrybutorem Crouse-Hinds GmbH | GRUPA WOLFF

Endometrial scratching ( z ang.) to pytany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w końca podniesienia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można odbyć w drugi forma. Zazwyczaj wykorzystuje się do owego kierunku czystej i jednorazowej sondy (pipelli). Zabieg ten produkowany jest pod stałą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest całkiem niska. Rzadziej procedurę tworzy się histeroskopowo (tylko pod opieką lekarza).
Zabieg endometrial scratching jest kilka ważnych zalet. Wg badań dodaje on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które cierpią na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy kobiety jest bowiem kluczowym momentem i odprowadza do dalszego prawidłowego przebiegu ciąży. Stanowi zatem zarówno zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy jednakże nie właśnie z wartości zarodka, który zależy transferowi, a oraz z samych właściwości błony śluzowej macicy.
Czym jest endometrium? Więc nic nowego jak błona śluzowa macicy. Jest ona znacznie podatna na hormony steroidowe, zaś w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega znacznym kolejom w innych momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek znajdujących się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w ciągu jajeczkowania, natomiast w drugiej fazie cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które odbyły już menopauzę i biorą hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Panie nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po okresie pokwitania endometrium grubsze niż 12 mm może dawać nawet o uczącej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa zrobiona jest z dwóch warstw: podstawowej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa ważna to “surowiec zapasowy”, z którego na starcie kolejnego etapu poprawia się warstwa czynnościowa.