Dobre zarzadzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi jest trudną dziedziną. Brak wiedzy w tym zakresie doprowadził już niejedną firmę do upadku. Dlaczego umiejętne zarządzanie materiałem ludzkim jest tak ważne? 

Pracownik musi czuć się dobrze w firmie

Przede wszystkim należy się zastanowić, czym tak naprawdę jest wspomniana powyżej dziedzina. Niektórzy posiadają błędne przeświadczenie, iż zarządzanie zasobem ludzkim to nic innego jak manipulacja. Prawda jest jednak taka, że istotą tej sfery biznesu jest przede wszystkim doprowadzenie do tego, aby pracownik czuł się dobrze w naszej firmie. Jak powiedział Andrew Carnegie, przemysłowiec będący swego czasu jednym z najbogatszych ludzi na świecie: „ludzie pracują za pieniądze, ale pójdą za tobą dodatkowy szmat drogi, jeśli okażesz im szacunek, nagrodzisz pochwałą i uznaniem”.

System motywacji i nagród

W praktyce zarządzanie zasobem ludzkim polega na tym, aby stosować metodę nagród i motywacji. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pracownik dobrze czuł się w naszej firmie, bo to głównie od niego będzie zależała sprzedaż, produkcja i dochody. Należy zrozumieć, że nasz biznes składa się z pracowników, którzy są niczym organy w ciele człowieka. Jeśli organy są uszkodzone, ciało nie będzie właściwie funkcjonować. Należy również zrozumieć, że motywacją nie są tylko premie gotówkowe (które oczywiście są potrzebne, prowadzą do większego przywiązania pracownika do naszej firmy), ale również premie słowne. Dobrym zwyczajem jest chwalenie pracownika za dobrze wykonaną pracę, odnoszenie się do niego z szacunkiem oraz przyjaźnią. Z drugiej jednak strony powinniśmy wiedzieć, iż mamy prawo wytknąć błąd osobie, która nie wykonuje należycie swoich obowiązków, aby w konsekwencji, jeśli nasze ostrzeżenia nie pomogły, zwolnić ją i przyjąć bardziej kompetentnego pracownika.

zarządzanie zasobami ludzkimi

źródło: https://berndson.pl/blog/img//G916%20-%20%23AMY%20-%20ekspozycja.JPG

Atmosfera w pracy

Pracowałam kiedyś w korporacji, z której wcześniej zwolniła się pewna kobieta. Powód zwolnienia był bardzo prosty – nie czuła się dobrze w firmie, miała wrażenie, że szef nie odnosi się do niej z szacunkiem, czyli, innymi słowy, prezes nie miał pojęcia o właściwym zarządzaniu materiałem ludzkim. Po kilku tygodniach kobieta, jako że posiadała wysokie kwalifikacje, dostała pracę na podobnym stanowisku w konkurencyjnej firmie. A już około miesiąca później prezes zaczął do niej wydzwaniać z prośbą o powrót do pracy i obietnicami większych zarobków. I wiecie co zrobiła ta kobieta? Odmówiła, ponieważ w nowej firmie atmosfera była o wiele lepsza, a ona czuła się tam lepiej. Podsumowując, sposobem na dobre zarządzanie zasobami ludzkimi jest nie tylko oferowanie premii, ale również umiejętność zapewnienia komfortowej atmosfery w pracy, bo szczęśliwy pracownik pracuje lepiej.