Co powoduje nieplodnosc u mezczyzn

Niepłodność u mężczyzn spowodowana jest przede wszystkim małą ruchliwością plemników, niską jakością nasienia bądź urazami narządów płciowych. Najczęściej niepłodność jest wynikiem niskiej jakości nasienia, czyli zmniejszoną liczbą plemników (mniej niż 20 mln w 1 ml) lub ich zmniejszoną ruchliwością.

rozdrabniacz do mięsa

Wpływ na to mają m.in. choroby przenoszone drogą płciową oraz przegrzewanie jąder (częste korzystanie z sauny, ciasna i nieprzewiewna bielizna). Czasem bezpłodność wywołana jest przez uszkodzenie jąder lub nasieniowodów w wyniku przebytej infekcji czy urazu. Skutkuje to bowiem czasem brakiem w nasieniu dojrzałych plemników, a czasem nawet całkowitą niepłodnością. Na funkcje rozrodcze wpływać mogą także choroby serca, nerek i płuc.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu męskiej niepłodności jest zmiana trybu życia. Pomoże na pewno aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek np. alkoholu. Na jakość nasienia korzystnie wpływa dieta nisko tłuszczowa, bogata w owoce i warzywa oraz dostarczanie do organizmu witaminy A i C. Jeśli niepłodność jest wynikiem zaburzeń hormonalnych pacjentowi przepisywane są hormony. Niedrożność nasieniowodów likwiduje się w niektórych przypadkach operacyjnie.

niepłodność u mężczyzn

Przyczyny

Bezpłodność może mieć także podłoże genetyczne. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza w przypadku, gdy u partnerki doszło do kilku poronień z rzędu. Często obniżenie płodności wynika z nieprawidłowości w chromosomach. Rzadziej jest to mutacja genu mukowiscydozy. Przyczyną niepłodności może być również przebycie świnki. Ta choroba wieku dziecięcego u małych chłopców może być niezwykle groźna. Aż u 1/3 mężczyzn, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, może wystąpić zapalny obrzęk jąder, które powodować może niepłodność. Równie groźne są schorzenia przenoszone drogą płciową. Zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis lub Mycoplasma hominis skutkować mogą nawet trwałą niepłodnością.

Warto wspomnieć także o Zespole Kallmana. Jest to zaburzenie genetyczne, które charakteryzuje się brakiem lub zanikiem powonienia, a czasem również opóźnionym dojrzewaniem płciowym. U mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem występują bardzo małe jądra, prącie i niski poziom testosteronu. Rokowania na leczenia maja pacjenci z rozmiarem jąder powyżej 2,5cm.