Choinka lata 80

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka także zagranicznego sposobie słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest sprawa choinki i dlaczego istnieje właśnie obowiązująca w świątecznej tradycji?

Jest dużo teorii, które traktują o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Ale w kilka bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie zabierając się do nauk, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten już rozpowszechnił się na całkowity świat. Można zatem powiedzieć, że już nie ale w Polsce, lecz jeszcze oraz drugich krajach Europy zaś w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na przestrzeni ostatnich 30 lat można zauważyć sporą kolej w popularności choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie niestety było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby były w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które dysponowały być łączone ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest mocna do określenia, a w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy ludzie, była nowości w sferze trendów traktujących jej przystrajania. Jednak nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, sposób ten szczególnie mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej również twórzmy okazję, że nieprędko przeminie.