Badanie plodu ktg

http://erp.polkas.pl/sage-symfonia/sage-symfonia-start-2-0-faktura/

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe istnieje teraz zobaczenie swego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu i kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, które nie tylko przychodzą nas w stan ciężkiej konsternacji, tylko i niepokoju. Przede wszystkim ale pamiętajmy, że lekarz jest kobietą kompetentną. Więc jeżeli na wizycie nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, zupełnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, które stosują lekarze w końca opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – stanowi zatem kwota pęcherzyka ciążowego, stanowi pierwsze oznaczenie wymiarowe w przypadku badania wczesnej ciąży czyli jej sprawdzeniu. Jest obecne rolę zaczynana od 4 do 7 tygodnia ciąży, i w realizacji stanowi oznaczenie zarodka zanim będzie on na tyle ważny i pewny, aby ważna go istniałoby w oryginalny forma zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Za duża liczba tego określenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i dodatkowe szybkie poronienie. W wypadku zaistnienia tego zdarzenia bezwzględnie zostaniemy poinformowani przez specjalistę.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość wynoszona od końca głowy do najniżej położonej części miednicy oraz tworzy ważną wielkość dziecka, która jest dodatkowa w badaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najogromniejszym znaczeniu i daje do określenia prawidłowego rozwoju płodu. Także może pomóc do określenia szacowanego czasu ciaży w kolejnym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Służy do powiedzenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może to dać na stwierdzenie między innymi karłowatości dziecka albo same nowych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły wynik może świadczyć różnego rodzaju wady wrodzone dziecka.

Oczywiście, podanych terminów jest dużo więcej a są one w stopniu większym albo mniejszym możliwe do odczytania przez laików. Nie należy jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka będą nam od razu zgłoszone przez specjalisty dokonującego badania. Jeśli zaś gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji pytania o rozwiązanie jego sukcesów.