Badanie plodnosci jaslo

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zasadniczym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z jaj i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Badanie to powinno się przeprowadzić w terminie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zrealizować i po innego rodzaju obrazach w okolicy krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do badania muszą zostać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na zysk mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać dostana w stopniu 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a też nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna również zostać podana w uczciwi sposób.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo wyświetla się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są również inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn używa się i różnego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności potrafią być zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono rozwiązanie ograniczania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie istnieć ich naprawdę znacznie dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i innego typie infekcje. W zamyśle ich wykluczenia wykonywane są badania mikrobiologiczne.