Badanie nasienia u mezczyzn

oprogramowanie dla firm krakówOferta - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest podstawowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.
Nasienie to zawiesina plemników, które pochodzą z jąder i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno wykonać się badanie?

Badanie to powinno się wykonać w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez względu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić również po różnego rodzaju urazach w okolicy krocza i po leczeniu guza jądra.

Przed badaniem

Przed przystąpieniem do badania muszą zostać spełnione pewne standardy. Negatywnie na wynik mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna zostać pobrana w okresie 2-7 dni od stosunku), przebyte choroby (zwłaszcza te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a także nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna także zostać dostarczona w odpowiedni sposób.
Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich żywotność i ruchliwość). Dodatkowo wykrywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

badanie płodności

Diagnostyka

W diagnostyce niepłodności u mężczyzn wykorzystuje się także różnego typu badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.
Zaburzenia niepłodności mogą być również wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono sposób wiązania się przeciwciał z plemnikiem. Musi być ich naprawdę bardzo dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności niejednokrotnie są też różnego rodzaju infekcje. W celu ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.